
Jak głosował Piastów
Za nami wybory do Sejmu i Senatu Rzeczypospolitej Polskiej. 13 października wybraliśmy posłów i senatorów na kolejną kadencję. W Piastowie zanotowano rekordowo dużą frekwencję. Gdyby piastowskie wyniki wyborów były wymierne w skali kraju, próg wyborczy przekroczyłoby aż 6 komitetów wyborczych.
Tegoroczne wybory nie przyniosły dużej zmiany na prowadzeniu. Zgodnie z przewidywaniami, wybory wygrało Prawo i Sprawiedliwość (PiS) uzyskując łącznie 43,59% głosów, co przełożyło się na dokładnie taką samą ilość mandatów, jaką posiadało to ugrupowanie od 2015 roku, tj. 235. Kolejna lokata należała do Koalicji Obywatelskiej (KO). Komitet ten zdobył 27,40% głosów co pozwoliło mu uzyskać 134 mandaty. Dalsza pozycja z 49 mandatami przypadła Sojuszowi Lewicy Demokratycznej (SLD), popartemu przez 12,56% głosujących. Czwartym wynikiem – 8,55% i 30 zdobytymi mandatami mogło pochwalić się Polskie Stronnictwo Ludowe (PSL). Ponad progiem wyborczym znalazła się jeszcze Konfederacja Wolność i Niepodległość (Konfederacja), która uzyskała 6,81% poparcia i 11 mandatów poselskich. Wyczyn ten nie udał się za to komitetowi wyborczemu wyborców Bezpartyjni i Samorządowcy. W skali kraju zdobył on jedynie 0,78% głosów.
Struktura wyników w poszczególnych rejonach kraju była mocno zróżnicowana. W okręgu wyborczym nr 20, do którego zalicza się powiat pruszkowski, PiS uzyskał 40,89% i 6 z 12 możliwych tu do zdobycia mandatów. 4 dalsze mandaty przypadły KO (28,61%). Po jednym mandacie uzyskały też SLD i PSL (odpowiednio 13,09% i 8,60% poparcia). Konfederacji zaś, mimo przekroczenia progu wyborczego (tu 6,63% poparcia), nie udało się zdobyć w naszym okręgu żadnego mandatu. Fakt ten wynika bezpośrednio z algorytmu kalkulacji liczby mandatów, bazującego na metodzie d’Hondta, która nie jest korzystna dla małych ugrupowań.
Preferencje wyborcze mieszkańców Piastowa różniły się znacznie od średniej dla okręgu. Na 12 967 oddanych głosów ważnych, 5 009 przypadło PiS (38,63%). Na drugim miejscu z 3 729 głosami (28,76%) znalazła się KO. Trzecia lokata należała do SLD. Komitetowi temu udało się uzyskać 1 782 głosy poparcia (13,74%). Dużą niespodzianką w Piastowie okazało się zwycięstwo Konfederacji nad PSL-em (886 głosów – 6,83% kontra 818 głosów – 6,31%). Sytuacja ta nie powtórzyła się w żadnej innej gminie należącej do naszego powiatu. Kolejnym wyróżniającym się wynikiem był rezultat uzyskany przez komitet wyborczy wyborców Bezpartyjni i Samorządowcy. Gdyby odsetek głosów zarejestrowany w Piastowie był wymierny w skali kraju, Bezpartyjni i Samorządowcy przekroczyliby próg wyborczy. Piastowianie oddali na ten komitet aż 5,73% głosów (743).
PiS zdobyło największą liczbę mandatów również w wyborach do senatu. 44,56% poparcia przełożyło się tu na 48 mandatów. Koalicja Obywatelska zanotowała 35,66% poparcia i uzyskała 43 mandaty. W senackich ławach zasiądzie jeszcze 3 senatorów z ramienia PSL i 2 z SLD. Pozostałe 4 mandaty przypadły mniejszym komitetom wyborczym: wyborców Demokracja Obywatelska, Krzysztofa Kwiatkowskiego, Wadima Tyszkiewicza oraz Lidii Staroń – Zawsze po stronie ludzi.
W wyborach do senatu piastowianie, jak i mieszkańcy pozostałych gmin podlegających pod 1-mandatowy okręg wyborczy nr 41, mieli do wyboru 2 kandydatów: Konstantego Radziwiłła z PiS oraz Michała Kamińskiego z PSL. Mandat ten udało się uzyskać drugiemu z nich (58,56% w skali okręgu, 57,49% poparcia w Piastowie).
Pozytywnym zaskoczeniem tegorocznych wyborów okazała się frekwencja wyborcza. Wynik 61,74% w skali kraju jest drugim najlepszym po 1989 roku. Do pobicia historycznego rekordu z 4 czerwca 1989 roku zabrakło nam niecałego 1%. Tradycyjnie, dużo większą frekwencję zarejestrowano w okolicach aglomeracji miejskich. Średnia frekwencja dla powiatu pruszkowskiego wyniosła aż 74,27%. Podobnym wynikiem mógł pochwalić się też sam Piastów (74,30%). Największy odsetek głosujących piastowian zarejestrowano w komisji obwodowej zlokalizowanej w Szkole Podstawowej nr 1 (77,14%), najmniejszy zaś w Szkole Podstawowej nr 3 (70,59%). Co cieszy najbardziej, tegoroczna frekwencja była aż o ok. 10% wyższa niż ta odnotowana 4 lata temu – zarówno w skali Piastowa, jak i całego kraju. Brawo Piastów, brawo Polacy. Miejmy nadzieję, że kierunek ten uda się utrzymać.
Agata Ziąbska
Udostępnij