
101 lat niepodległości
Mieszkańcy Piastowa uczcili kolejną rocznicę odzyskania niepodległości przez Rzeczpospolitą Polskę. Tegoroczne obchody potrwały od 7 do 11 listopada. Podobnie jak rok temu, Piastów dołączył się do ogólnopolskich akcji propagujących postawy patriotyczne, zarówno wśród dorosłych, jak i najmłodszych obywateli.
Święto Niepodległości, upamiętniające wydarzenia roku 1918, to szczególny dzień w kalendarzu każdego Polaka. Pełen radości ale też zadumy nad losem wszystkich poległych w bohaterskiej walce o naszą wolność. Jak co roku, Piastów uroczyście uczcił ten wielki dzień. Oficjalne uroczystości w naszym mieście miały miejsce w dniach 10 i 11 listopada. Wydarzenia towarzyszące obchodom rozpoczęły się już 7 listopada i potrwały łącznie 5 dni.
Piastowski program obchodów 101. rocznicy odzyskania niepodległości zainaugurowany został 7 listopada Miejskim Dyktandem „Gżegżółka”. Choć to już czwarta edycja dyktanda, pierwszy raz zostało ono włączone w obchody święta 11 listopada. Jak zaznacza Burmistrz Miasta Piastowa, Grzegorz Szuplewski, zbieżność terminów nie jest tu przypadkowa – Poprawne używanie języka polskiego to oczywisty i bardzo konkretny wymiar naszego patriotyzmu – dodaje.
fot. Ewa Milun-Walczak (www.miluna.pl)
W ostatni dzień zajęć szkolnych, poprzedzający Święto Niepodległości tj. 8 listopada wszystkie piastowskie placówki oświatowe włączyły się w ogólnopolską akcję „Szkoła do hymnu”. Punktualnie o symbolicznej godzinie 11:11 dzieci, młodzież oraz ich nauczyciele i wychowawcy, wspólnie odśpiewali 4 zwrotki naszego hymnu, Mazurka Dąbrowskiego.
Akcja ta była kontynuacją zeszłorocznej inicjatywy Ministerstwa Edukacji Narodowej „Rekord dla Niepodległej”, w której obok 24 tys. innych placówek oświatowych w kraju i za granicą znalazły się również i wszystkie piastowskie.
Kształtowanie patriotycznych postaw i rozwijanie poczucia tożsamości narodowej już od najmłodszych lat jest dla piastowskich placówek oświatowych sprawą priorytetową. Dlatego też prócz wspólnej akcji odśpiewania hymnu, każda z nich zorganizowała w swoich murach również własny, wewnętrzny program obchodów. Na liście tej nie zabrakło również przedszkoli. W Przedszkolu Miejskim nr 1 w Piastowie maluchy z najstarszych grup wraz ze swoimi opiekunami, przygotowały i zaprezentowały akademię, w ramach której wykonane zostały pieśni patriotyczne, dumnie zaprezentowano symbole narodowe, jak i wielką postać marszałka Józefa Piłsudskiego.
Kolejnym punktem programu rocznicowego były warsztaty wykonywania biało-czerwonych kotylionów, zorganizowane w sobotę, 9 listopada w piastowskim Miejskim Ośrodku Kultury. W niedzielę zaś obchody Święta Niepodległości weszły w swój najważniejszy etap.
fot. Marlena Wojtanik (MOK Piastów)
10 listopada o 15:00, tradycyjnie już, zorganizowany został Bieg Niepodległości na dystansie 5 km. Był on dwunastą i zarazem ostatnią imprezą biegową zorganizowaną w ramach tegorocznego cyklu Grand Prix Piastowskich Biegów Historycznych. Po oficjalnym zakończeniu cyklu na Stadionie Miejskim im. Janusza Kalbarczyka, dalsze punkty programu obchodów przeniesione zostały pod pomnik Bohaterów II wojny światowej w Parku Niepodległości. W tym szczególnym miejscu przedstawiciele władz, miejskich instytucji i wszystkich placówek oświatowych w Piastowie wraz z mieszkańcami uroczyście uczcili ten szczególny moment naszej historii. Pod pomnikiem złożone zostały biało-czerwone wieńce. Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 3, Tomasz Osiński odczytał Apel Poległych. Całość wzbogacona została oprawą artystyczną w wykonaniu młodzieży z piastowskiego Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza.
Centralne obchody Święta Niepodległości w dniu 11 listopada rozpoczęła uroczysta msza święta, odprawiona w intencji naszej ojczyzny w kościele Matki Bożej Częstochowskiej. Program artystyczny licznie przybyłym mieszkańcom zapewnił Chór Dziecięcy Semper Iuvenes, uczniowie Szkoły Podstawowej nr 4 im. Bohaterów spod Darnicy oraz zaproszeni goście specjalni.
Po mszy dalsze obchody kontynuowane były na placu Ochotniczej Straży Pożarnej. Punktualnie o godzinie 12:00, wraz z całą Polską, piastowianie zgromadzeni na placu odśpiewali 4 zwrotki Mazurka Dąbrowskiego, przyłączając się tym samym do akcji „Niepodległa do Hymnu”.Po części oficjalnej na przybyłych mieszkańców czekała moc atrakcji zapewnionych przez Miejski Ośrodek Kultury, w tym koncert pieśni patriotycznych tria w składzie: Przemysław Skałuba (klarnet, saksofon sopranowy), Tomasz Szcześniak (wokal, gitara), Łukasz Dąbrowski (akordeon) oraz smakowita, pokrzepiająca ducha i ciało, grochówka. Do zobaczenia za rok.
fot. nagłówek Ewa Milun-Walczak (www.miluna.pl)
Udostępnij

