
Pożegnanie lata
W ostatni weekend astronomicznego lata na mieszkańców Piastowa czekała moc atrakcji. W sobotę, 21 września odbył się Piknik Rodzinny w Szkole Podstawowej nr 4, w niedzielę 22 września zaś wielki Piknik Ekologiczny na Stadionie Miejskim. Bogaty program obu wydarzeń, jak i utrzymująca się piękna pogoda, sprzyjały dużej frekwencji na obu wydarzeniach.
Piknik Rodzinny to dla Szkoły Podstawowej nr 4 już impreza cykliczna. Jak co roku we wrześniu, za sprawą Rady Rodziców, społeczność szkoły, jak i wszyscy zainteresowani piastowianie, mieli możliwość miło i ciekawie spędzić czas na świeżym powietrzu – na wspólnej zabawie ale nie tylko. W tym roku hasłem przewodnim wydarzenia były kuchnie świata. Każda klasa piastowskiej czwórki przygotowała na tę okazję stoisko z tradycyjnymi specjałami wybranej przez siebie narodowej kuchni. I tak obok dań polskich, angielskich, czy niemieckich skosztować można było smakołyków z najdalszych zakątków świata.
Na uczestników Pikniku Rodzinnego czekało wiele przygotowanych atrakcji. W wydarzeniu uczestniczyła piastowska OSP z wozem strażackim, karetka pogotowia w pełnej obsadzie, policja z radiowozem oraz harcerze z Hufca Piastów. Przybyli goście mieli możliwość obejrzeć ciekawą ekspozycję umundurowania Wojska Polskiego z lat 1918-1939 oraz wykuć sobie pamiątkową monetę z herbem Piastowa. Na pikniku spotkać można było królową brytyjską. Z kulturą i językiem angielskim poobcować można było również podczas licznych gier i zabaw lingwistycznych, zapewnionych przez lokalne szkoły językowe. Dużym zainteresowaniem cieszyła się też sztuczna, dojna krowa, promująca zdrowe nawyki żywieniowe, zapewniona przez szkolnego dostawcę mleka.
Nie samą zabawą jednak czwórka stoi. Głęboko zakorzenioną tradycją tej szkoły jest pomaganie innym. Dlatego też korzystając ze sprzyjającej okazji, przed szkołą zorganizowany został mobilny punkt oddawania krwi – krwiobus, w którym wszyscy pełnoletni i zdrowi uczestnicy wydarzenia mogli przekazać najcenniejszy, ratujący życie skarb – swoją krew. Dołączając się do ogólnopolskiej akcji, organizatorzy Pikniku Rodzinnego zbierali także podczas imprezy okulary przeznaczone dla ubogich mieszkańców Afryki.
Wielu pozytywnych wrażeń dostarczył mieszkańcom Piastowa także Piknik Ekologiczny, który odbył się w niedzielę, 22 września. Podczas tego wydarzenia, zorganizowanego przez Urząd Miejski, Piastowskie Przedsiębiorstwo Usług Komunalnych, Miejski Ośrodek Kultury i Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji, piastowianie mieli okazję m.in. zaczerpnąć cennych informacji o możliwości skorzystania z oferty dofinansowania na wymianę pieców ogrzewających domy i mieszkania, termomodernizację budynków czy instalację fotowoltaiczną. W ramach promocji zdrowia mieszkańcy mieli możliwość zapoznać się z ofertą SPZOZ „Piastun” oraz wziąć udział w licznych konkursach sprawnościowych zorganizowanych we współpracy z popularnym klubem fitness.
Na najmłodszych uczestników Pikniku Ekologicznego czekały dmuchane zjeżdżalnie i inne atrakcyjne urządzenia do plenerowej rekreacji. Każdy zainteresowany mógł spróbować swoich sił w plażowej wersji siatkówki oraz w piłce nożnej. Duże zainteresowanie uczestników wzbudziła też prezentacja pracy obsługi lotniska. Jak na piknik przystało, nie zabrakło też oczywiście smakowitej oferty gastronomicznej. Wszystko to dopełniła bogata część artystyczno-muzyczna.
Gorący piknikowy weekend minął piastowianom pod znakiem wspólnej, rodzinnej zabawy. Tegoroczne lato dobiegło już końca. Mieszkańcy pożegnali je jednak z uśmiechem na twarzy. Z bagażem ciepłych wspomnień łatwiej będzie czekać na kolejne.
Udostępnij