
Z wielkim sercem
12 stycznia odbył się 28. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Mieszkańcy Piastowa po raz kolejny udowodnili, że los potrzebujących nie jest im obojętny. Podczas tegorocznego finału w naszym mieście zebrano ponad 66 tysięcy złotych. To prawie dwukrotnie więcej, niż rok temu.
W 2020 roku Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zagrała dla dziecięcej medycyny zabiegowej. Zebrane środki zostaną spożytkowane na zapewnienie najwyższych standardów diagnostycznych i leczniczych w tym kluczowym obszarze. Choć ostateczny wynik akcji znany będzie dopiero na początku marca, już dziś na koncie Fundacji WOŚP znajduje się ponad 115 mln zł. Z kwoty tej aż 66 433,97 zł pochodzi ze sztabu WOŚP Hufiec Piastów.
fot. Półki do Spółki
Przygotowania do 28. Finału trwały w piastowskim sztabie już od października 2019 roku. Dzięki ciężkiej pracy jego koordynatorki, pwd. Agnieszki Jarosz oraz całego jej zespołu, obok terenowych wolontariuszy do udziału w akcji udało się zaangażować wiele lokalnych firm i instytucji a finałowy dzień obfitował w atrakcje.
Podczas niedzielnego finału w sali kinowej Miejskiego Ośrodka Kultury można było obejrzeć i wysłuchać ciekawy program artystyczny w wykonaniu m.in. piastowskich przedszkolaków oraz wziąć udział w zorganizowanej tam licytacji przedmiotów i voucherów przekazanych na Finał WOŚP przez licznych darczyńców. Na stoiskach kiermaszowych można było nabyć wiele atrakcyjnych przedmiotów, bądź skorzystać ze zorganizowanych tam wymianek. Jak podaje Robert Frączek z „Półki do Spółki”, ich wolontariusze przyłączyli się do finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy już po raz czwarty. – Wyjątkowo można było nie tylko wymieniać się książkami, ale wybierać coś z wyłożonych tytułów za datki do puszki. I choć po raz kolejny udało się zebrać rekordową kwotę, to nie suma była tu najważniejsza, ale setki zadowolonych, uśmiechniętych ludzi, którzy przyszli, by uczestniczyć w wydarzeniach finału – jak przyznaje Robert.
fot. Magda Frączek, Półki do Spółki
Atrakcje czekały na mieszkańców również poza budynkiem ośrodka kultury. Gorącą atmosferę podgrzało ognisko z kiełbaskami. Niezapomnianych wrażeń dostarczyły pokazy ognia, moto show oraz laserowe Światełko do Nieba. Słodkim zwieńczeniem wieczoru był zaś wyśmienity tort w kształcie wielkiego, czerwonego serca WOŚP.
Jak podsumowuje koordynatorka akcji, Agnieszka Jarosz: – Tegoroczny Finał spotkał się z bardzo pozytywnym odzewem mieszkańców naszego miasta już na etapie przygotowań. Firmy z Piastowa chętnie oferowały swoje produkty i usługi nie tylko na odbywającą się 12 stycznia w MOK licytację, ale też działania związane z samą organizacją tego dnia. Jeszcze kilka dni przed finałem zgłaszały się osoby chcące grać razem z nami organizując towarzyszące wydarzenia. Ostatnie vouchery na licytację dostaliśmy już w czasie jej trwania. Atmosfera była więc bardzo gorąca.
Nie zabrakło też wzruszeń. Jak wspomina Agnieszka, szczególnie poruszającym był dla niej dar przekazany na licytację przez podopiecznych „Fundacji Puzzle na rzecz osób z chorobą Alzheimera i demencją”. – Otrzymaliśmy od nich jeden duży i kilka małych obrazów namalowanych przez nich samych. Niesamowite jest to, że ludzie sami borykający się z niepełnosprawnością chcą wspierać innych.
Wielkie czerwone serce WOŚP po raz kolejny zjednoczyło mieszkańców Piastowa. Wynik, jaki udało się osiągnąć podczas 28. Finału w naszym mieście był prawie dwukrotnie wyższy niż rok temu. Oby rekord ten udało się szybko pobić.
Agata Ziąbska
Udostępnij

