
Trzy pytania do burmistrza
Czas Piastowa: Zakończyła się odbudowa mieszkań w kamienicy przy ul. Mazurskiej, zniszczonych w wyniku pożaru. Trwa budowa hali sportowej przy Szkole Podstawowej nr 3. Czy przewidywane są kolejne inwestycje miejskie, jeszcze w tym roku?
Grzegorz Szuplewski: Grzegorz Szuplewski: W pierwszych dniach września zakończone zostały prace remontowe we wspomnianej kamienicy przy ul. Mazurskiej. Mieszkania są nowoczesne, w pełni wyposażone. Remont objął nie tylko ten budynek, który uległ zniszczeniu w wyniku pożaru, ale także drugi znajdujący się na tej samej posesji. Po zakończeniu prac remontowych oba uzyskały nowy standard, własne – niezależne – instalacje techniczne, w tym pompy ciepła i panele PV. Bardzo się cieszę, że możemy już w pełni dysponować tymi obiektami. Jest też druga bardzo dobra wiadomość związana z odzyskaniem mieszkań straconych w wyniku drugiego pożaru, który miał miejsce 7 lutego 2021 roku. W jego wyniku całkowicie zniszczona została kamienica przy ul. Dworcowej 4, którą w efekcie tego zdarzenia trzeba było wyburzyć. Opracowany został projekt nowego budynku i uzyskaliśmy pozwolenie na jego budowę. Wystąpiliśmy o dofinansowanie na realizację tej inwestycji i w trybie nadzwyczajnym z osobistą rekomendacją Pana ministra Waldemara Budy nasz wniosek uzyskał akceptację i dzięki temu będziemy mogli wkrótce przystąpić do budowy. Mam nadzieję, że rozpoczniemy ją jeszcze w tym roku. To świetna wiadomość, bo odbudowa zniszczonych mieszkań jest zadaniem priorytetowym dla naszego miasta. Prace związane z budową hali sportowej dla SP3 przebiegają w bardzo dobrym tempie i nic nie zagraża ich terminowemu zakończeniu. Warto dodać, że z punktu widzenia poprawy jakości szkolnej infrastruktury sportowej prowadzimy kolejne inwestycje. Rozpoczęły się prace remontowe boiska przy SP5 i przygotowujemy się do zadania budowy trwałego zadaszenia zewnętrznych boisk do siatkówki i koszykówki przy SP4, w ramach przyznanego już naszemu miastu dofinansowania ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki. W tym roku przygotujemy Program Funkcjonalno-Użytkowy, a samą budowę planujemy na wiosnę przyszłego roku. Dofinansowanie przyznano nam w ramach programu „Olimpia”.
CP: Na ścianie zachodniej kamienicy przy ul. Gęsickiego (róg Dworcowej) powstał historyczny mural. Czy planowane jest jego uroczyste odsłonięcie?
Tak, mural odsłonimy oficjalnie 27 września, w kolejną rocznicę powołania w oblężonej Warszawie struktur Polskiego Państwa Podziemnego we wrześniu 1939 roku. Mural, który został wykonany dzięki dotacji z Ministerstwa Obrony Narodowej w ramach konkursu, przedstawia graficzną ilustrację akcji bojowej „Kutschera” z 1 lutego 1944 roku. To jedna z najsłynniejszych akcji bojowych sił zbrojnych Polskiego Państwa Podziemnego przeprowadzonych pod okupacją niemiecką. W wyniku tej akcji przeprowadzonej przez oddział specjalny Kedywu Armii Krajowej „Pegaz” (wcześniej „Agat”) zastrzelony został w Warszawie generał SS i policji, ponurej sławy „kat Warszawy” Franz Kutschera, odpowiedzialny za śmierć wielu Polaków i rozkręcenie spirali terroru w stolicy Polski na niespotykaną wcześniej skalę. Mural namalowany został na ścianie kamienicy przy ul. Gęsickiego ps. „Juno”, przedwojennego mieszkańca Piastowa, uczestnika akcji, który po jej zakończeniu wraz z kolegą, po odwiezieniu rannych w wyniku akcji dwóch innych kolegów do szpitala, znalazł się w pułapce zastawionej przez Niemców na moście Kierbedzia i zginął skacząc do Wisły. Imię Zbigniewa Gęsickiego nosi nasza Szkoła Podstawowa nr 5. Uczestniczką akcji była także Maria Stypułkowska-Chojecka ps.”Kama”, blisko związana z naszym miastem i obdarzona tytułem „Honorowy Obywatel Miasta Piastowa”. Tablica pamiątkowa, która zostanie umieszczona na muralu, zawierać będzie informacje o akcji i wizerunki jej dwanaściorga uczestników, z których czterech zapłaciło najwyższą cenę swojego życia. Mural autorstwa Jarosława Babikowskiego przy współpracy Mateusza Rokickiego powstał z inicjatywy Stowarzyszenia Mazowieckiej Wspólnota Samorządowa, które wnioskowało o dotację na jego realizację i Miasta Piastowa.
15 października odbędą się w Polsce wybory parlamentarne i referendum. Jak organizacyjnie przygotowuje się do nich nasze miasto?
Wszelkie przygotowanie przebiegają zgodnie z procedurą określoną w dokumentach związanych z techniczną stroną ich organizacji. W Piastowie lokale wyborcze będą zlokalizowane w tych samych punktach, co zwykle. Jest ich dziesięć. Wszelkie informacje dotyczące wyborów publikujemy na bieżąco w specjalnej zakładce umieszczonej na miejskiej stronie internetowej pod adresem: www.piastow.pl. Jeśli chodzi o sam dzień wyborów, podejmiemy po raz pierwszy pewne udogodnienie komunikacyjne związane z uruchomieniem dodatkowych kursów naszej linii autobusowej P1. Planujemy organizację sześciu takich kursów, w odstępach dwugodzinnych, począwszy od godz. 8.00. Chcemy w ten sposób ułatwić wszystkim, którzy zechcą z tej możliwości skorzystać, dotarcie do lokalu wyborczego, by skorzystać z prawa obywatelskiego, jakim jest udział w wyborach i referendum.
Udostępnij